NGS 
 • توالي يابي DNA يک روش آزمايشگاهي است که براي تعيين توالي يک مولکول DNA استفاده مي شود و خود شامل هر روش يا تکنولوژي مي باشد که براي تعيين ترتيب چهار باز آدنين، گوانين، سيتوزين و تيمين در يک رشته DNA به کار برده مي شود. توالي يابي DNA، ممکن است براي تعيين توالي ژن هاي ويژه، مناطق بزرگ ژنومي، کل کروموزوم و کل ژنوم به کار برده شود. امروزه، با پيشرفت هاي قابل ملاحظه اي که در بيولوژي مولکولي به وجود آمده است، روش هاي سنتي توالي يابي (به طور عمده تکنيک Sanger) که زمان بر و گران مي باشند، ديگر پاسخگوي نياز محققان نيستند. در نتيجه، افزايش تقاضا براي کاهش هزينه توالي يابي، به توسعه تکنولوژي هاي توالي يابي با توان عملکردي بالا (نسل جديد توالي يابي) منجر شد که قادر به توالي يابي هزاران و يا ميليون ها توالي به صورت هم زمان مي باشد. نسل جديد توالي يابي، قادر به توالي يابي سريع قطعات بزرگ DNA در طول ژنوم است و با حداقل ابزارها، قادر به توليد گيگا باز داده در هر مرحله توالي يابي مي باشد. روش هاي نسل جديد توالي يابي، طيف وسيعي از کاربردها نظير توالي يابي کل ژنوم، توالي يابي از نو، توالي يابي RNA براي کاربردهايي مثل بررسي ترانسکريپتوم و RNA هاي کوچک، بررسي متيلاسيون و بررسي برهم کنش نوکلئيک اسيد و پروتئين را شامل مي شوند.

   

  آزمایشگاه ژنتیک آریاژن، از معدود آزمایشگاههای بالینی در سطح کشور می باشد که مجهز به دستگاه پیشرفته و به روز NGS است.

  آزمایشات غیر تهاجمی تشخیص ناهنجاری های کروموزومی جنین (NIPT) در دوران بارداری از هفته دهم به بعد در آریا ژن قابل انجام می باشد.

  علاوه بر آن پنلهای مختلف سرطان با توجه به فراوانی بیماریهای شایع در قم و استانهای همجوار بطور اختصاصی در آریاژن قابل انجام می باشد.

  از دیگر قابلیت های دستگاه NGS مورد استفاده در آریاژن، انجام توالی یابی کل ژنوم و همجنین HLA TYPING به روش ملکولی و بسیار دقیق است.

   

  برای مشاهده لیست آزمایشات NGS آزمایشگاه آریاژن، لطفا  اینجا  را کلیک کنید.

   

      

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت متعلق به كلينيك فرجاد مي باشد